Kaheaastasele poisile tehti maovähendusoperatsioon

MaovähendusoperatsioonRasvumine ei ole ainult täiskasvanute, vaid üha sagedamini ka noorte laste probleem. Erandkorras on seetõttu mõnedele lastele hakatud tegema isegi maovähendusoperatsioone. Noorimaks patsiendiks maailmas loetakse kaheaastast poissi Saudi-Araabias.

Ilu on alati hinnas olnud ning paraku kujutatakse iluideaale sageli just saledatena, mistõttu on viimasel ajal inimeste hulgas väga populaarseks saanud ka maovähendusoperatsioonid.

Saudi-Araabias elaval kaheaastasel poisil viidi läbi maovähendusoperatsioon, sest poiss kaalus 33 kilogrammi ning liigse rasvumise tõttu tekkisid tal erinevad tervisehäired, mis osutusid väga ohtlikuks ning mille tõttu poiss igal hetkel surra oleks võinud.

Juba 14-kuusena kaalus poiss 21,3 kilogrammi ning endokrinoloog määras talle range dieedi. Paraku see ei toiminud ning järgneva nelja kuuga võttis poiss kaalus juurde koguni 8 kilogrammi. Poisi peal prooviti veel kahte erinevat karmi dieeti, kuid paraku ei andnud ka need oodatud tulemust. Pärast põhjalikke analüüse ja arstide omavahelisi kaalutlusi otsustatigi antud juhtumi puhul maovähendusoperatsiooni kasuks. Selle käigus väheneb inimese magu 65-80% ja seega väheneb ka söödava toidu kogus. Loomulikult oli tegu väga äärmusliku võttega, kuid arstide sõnul ei olnud muud variandid enam võimalikud.

Riyadi Prince Sultan Military Medical City haigla arstid kinnitasid, et nii varases eas olevale patsiendile pole veel maailmas sellist operatsiooni läbi viidud. Tegelikkuses ei viida maovähendusoperatsioone tüdrukute puhul läbi enne 13. eluaastat ja poistel enne 15. eluaastat.

2010. aastal läbiviidud operatsioonist oodatud kasu on olnud märkimisväärne. Poisi kaal on langenud 33 kilogrammilt 24-le ning poisi tervislik seisund on parem kui kunagi varem.

Kuigi lastele tehtavad maovähendusoperatsioonid on pigem erandid ja neid üritatakse vältida nii palju kui võimalik, tehakse neid siiski üha rohkem. Hiljuti teatati Indias ühele 4-aastasele lapsele tehtud operatsioonist, mille tulemusena langes lapse kehakaal 44 kilogrammilt normaalsesse kaalu. Austraalia meditsiiniprofessor Paul Zimmett sõnas toimunu kohta nii: „Kuigi on meeldiv kuulda, et aidati noori patsiente, ei tohiks selline lähenemine olla teedrajav uuele trendile, et rasvunud laste vanemad hakkavad nõudma enda järglastele maovähendusoperatsioone.”

Allikad: www.cnn.com, www.news.com.au, www.telegraph.co.uk

Foto: www.news.com.au

 

Be the first to comment

Leave a Reply