Kana püsis pärast pea maharaiumist elus 18 kuud

Kana pärast pea maharaiumist1945. aastal raiuti kanal pea maha, et temast ühele USA farmiperele õhtusöök valmistada. Üllataval kombel pääses kana kindlast ja silmapilksest surmast, kuna kirvelöök jättis kahjustamata suurema osa linnu ajutüvest. Kana, kellele pandi nimeks Mike, elas ilma peata edasi 18 kuud.

Erinevalt teistest kanadest, kellel pea maha raiuti, ei hakanud Mike hullunult ringi jooksma ja tiibadega vehkima, vaid jätkas pärast kirvelööki enda tavapäraseid liigutusi ja sulestiku kohendamist. Farmer, kes kanal pea maha raius, jäi ootama, millal kana sureb, kuid kui viimane ei ilmutanud ühtki märki suremisest, otsustas farmer sel korral millestki muust süüa teha. Peatut kana hakkas ta toitma pipeti abil, kandes piima ja vett otse kana avatud söögitorusse.

Kana Mike’i kõnnak oli pärast pea maharaiumist alguses küll veidi ebakindel, kuid ta harjus peagi uue situatsiooni ja keha raskuskeseme muutusega. Tavapärase kaagutamise asemel tegi kana nüüd korisevat häält.

Mike’i omanik farmer Olson sai enda peata kanaga üpris kuulsaks ja teenis tema näitamise pealt päris arvestatavaid summasid (tollal 4500 dollarit kuus). Selleks, et kiitlemine mõjuvamaks muuta, reisis Olson ringi lisaks kanale ka viimase maharaiutud ja klaaspurgis oleva peaga. Purgis polnud siiski küll kana originaalpea, vaid ühe teise kana pea. Originaalpea olevat väidetavalt kassi poolt ära söödud.

Mike’i populaarsus tekitas ka teistes tahtmise sellist kana endale saada. See viis omakorda mitmetele ilma peata kanade loomise katsetele, kuid ükski nendest teistest kanadest ei elanud nii kaua kui Mike. Kõige kauem elas ühe järeletegija maharaiutud peaga kana 11 päeva, ülejäänud surid üsna ruttu pärast pea maharaiumist.

Lahkamistulemused näitasid, et kirvelöök oli jätnud puutumata linnu kaelaarteri ning Mike’i veri oli pärast lööki kiirelt hüübinud, päästes kana verest tühjaks jooksmisest. Kuna enamik põhilistest kehafunktsioonidest – hingamine ja südametöö, samuti erinevad refleksid – on kontrollitud ajutüve poolt, suutiski Mike pärast pea maharaiumist edasi elada ning olla täiesti funktsioneeriv kana, kui pea puudumine välja arvata. Mike suri 18 kuud pärast peast ilmajäämist öösel motellitoas, lämbudes iseenda sülje kätte.

Allikas: Today I Found Out

Pilt: http://www.todayifoundout.com/wp-content/uploads/2013/07/mike.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply