Kas ilukirurgia tõesti tõstab inimeste enesehinnangut?

Kas ilukirurgia tõesti tõstab inimeste enesehinnangut?

Ilukirurgia on tänapäeva ühiskonnas lihtsasti kättesaadav pea kõigile. Naiste seas on kõige populaarsem rindade suurendamine, ülemiste silmalaude pinguldamine ja rasvaimu. Meeste soovid on sarnased – enamik mehi soovivad oma rindu vähedada, korrigeerida silmalauge ja “õllekõhtu”. Üha enam inimesi unistab ideaalselt kehast. Kui trennist ja toitumiskavadest abi ei leita, otsustatakse tihti ilukirurgia kasuks. Juba pikka aega on teada, et inimese keha ja vaim käivad käsikäes, kuid kas ilukirurgia abil saab tõesti enesehinnangut tõsta ja kvaliteetsemat elu elada?

Kui kümmekond aastat tagasi kasutati ilukirurgiat selleks, et aastatega tekkinud iluvigu tagant järele parandanda, siis tänapäeval on suhtumises toimunud kannapööre. Ilukirurgia võetakse kasutusele juba enne, kui aeg oma töö teha jõuab. Palju lihtsam on ju tegeleda kortsuga enne, kui see üldse tekkima hakkab. Ka Eestis on ilukirurgia populaarsust kogumas. Mõni aeg tagasi rabas telesõpru 70-aastase Reeda uskumatu noorenemine TV3 saates “Minu imeline muutumine”. “Me ju teeme sporti ja toitume tervislikult, et oma eluiga pikendada. Miks me ei võiks teha operatsiooni, et oma ilu pikendada?” ei mõista Reet tabusid. See, milliste ootustega patsient operatsioonile aga läheb, mõjutab oluliselt tema rahulolu pärast operatsiooni. Meditsiin on aastatega tohutult arenenud ja tihtipeale võib tunduda, et kataloogist saab valida oma lemmiku ja paar tundi hiljem nendega kliinikust välja jalutada. See, milliseid muutusi kehaga aga teha saab, sõltub täielikult inimesest endast. Eestis tegutsev Christinas Clinic nendib oma kodulehel, et tihtipeale on juhtunud see, ‘kui vajunund rindadega naine loodab väikeste armide ja suurte implantaatide abiga saada perfektsed tütarlapserinnad. Konsultatsioonis tabab naist aga ebameeldiv üllatus – esteetiline kirurgia ei olegi ime ega täppisteadus.’ Ilukirurgia lubab sageli läbi erinevate operatsioonide tõsta inimeste enesehinnangut, kuid tihtipeale loeme ja kuuleme lugusid, kus halva juhuse kombel ebaõnnestunud operatsioon toob endaga kaasa mitu korda viletsama elu kui enne lõikust.

Filmi- ja telegigandil HBO valmis dokumentaalfilm, kus paljastatakse USA populaarsest sarjast “Totaalne Muutumine” välja jäänud lõikused, mis lõppesid katastroofiga. Tunnipikkuses dokumentaalfilmis “Plastic Disasters” paljastatakse kõik väiksemadki ilulõikuste puhul halvasti läinud detailid. Film on üles ehitatud kolme isiku loole, kes soovisid oma välimust minimaalselt korrigeerida, kuid kelle lõikused lõppesid katastroofiga. Üks osalenu kommenteeris “Vaadates tagasi, siis mu ninal olnud kühm polnudki nii suur, et seda oleks lõikama pidanud.” Sellised ekstreemsed, kuid ühiskonnale olulised juhtumid näitavad kuidas tänu teiste inimeste survele oleme hakanud enda välimuses, rindade ja kortsude suuruses end ebakindlalt tundma. Tihtipeale viib see ebakindlus ilukirurgiani, mis igal võimalikul juhul positiivselt ei lõpe.

Ilukirurgia on kulukas ja tihti halb valik enda enesehinnagu tõstmiseks. Enne ekstreemsustesse langemist tuleks enda kallal ise vaeva näha ja rõhuda trennile, õigesti toitumisele ja ümbritseda end inimestega, kes peavad sinust lugu täpselt sellisena nagu sa oled. Ilukirurgia poole pöördumine ei ole ilmtingimata ainuke moodus, kuidas end oma kehas hästi tunda.