Kuidas teha remonti minimaalse eelarvega

Kodu renoveerimine on teema, millega iga kinnisvaraomanik on tõenäoliselt mingil ajahetkel oma elus kokku puutunud. Kuivõrd remont tähendab eeskätt rahalisi väljaminekuid, siis hea eesmärgi nimel tasub kõik selle raames tehtavad kulutused ning nende otstarbekus enda jaoks läbi mõelda. Kuigi lõplik kulutus sõltub suuresti sellest, kui suures ulatuses kodu remont on planeeritud ette võtta, aitab säästunippide rakendamine raha kokku hoida igal juhul.

Artikkel on valminud koostöös Raha24-ga, kelle soodne remondilaen intressimääraga al 2,9% aastas on mõistlik laenupakkumine, millega saab mugavalt kodust lahkumata oma renoveerimistöid vajadusel finantseerida.

Millest peaks alustama koduse uuenduskuuri planeerimisel?

Eduka renoveerimise juures on seega kõige alustala korralik plaan, mille olemasolul saab hakata paika panema edasist tööplaani ning mõtlema erinevatele detailidele. Seega soovitame soojalt esmalt mõelda selgeks, kui suuremahuline töö on plaanis ette võtta (üks ruum või mitu), millist finantseerimisallikat remondiks kasutada on plaanis ning alles seejärel hakata planeerima selliseid detaile nagu materjalide valik ja/või konkreetsemate tööde teostamise ajakava. Korraliku plaani omamine ning selle järgi töö kavandamine aitab niigi stressirikast remonditööde protsessi stressivabamalt üle elada.

Sõltuvalt sellest, millises etapis on plaanis kodu renoveerimine ette võtta, määrab see ära rahalise kulu suurusjärgu koduse majapidamise renoveerimisprotsessi kestel. Närvirakkude säästmise eesmärgil on paljud koduomanikud huvitatud küll sellest, et kõik ruumid saaksid ühe korraga ette võetud, kuid sageli jääb see ideaal kättesaamatuks vajaliku rahalise ressursi puudumise tõttu. Seetõttu on mõnes olukorras mõistlikum rakendada metoodikat, mille kohaselt planeeritakse ruumide korrastamine ükshaaval, et hajutada kulusid remonditöödele planeeritud eelarve raames. Eelkõige on selle soovituse järgimine päevakorras just siis, kui remont tuleb ette võtta väikese eelarvega.

Teatavasti on kodu renoveerimistööde juures kõige kulukamad ruumid köök ning sanitaarruumid, mistõttu tasub mõelda selgelt, kui suur rahahulk on võimalik uuenduskuurile kulutada. Juhul kui suuremat summat korraga välja käia pole, võib need ruumid ka ükshaaval ette võtta, et tasapisi soovitud lõpptulemuseni oma jõududega edukalt liikuda. Mõnikord soovitakse renoveerimistööde jaoks kasutada laenuraha abi, kuid ühel või teisel juhul tasub oma hetkevõimaluste analüüsimisel jääda mõistlikkuse piiridesse. Võtmesõna siinkohal on, et remont ei peaks osutuma rahaliselt üle jõu käivaks, sest nii võib kergelt sellest protsessist saadav nauding kahandada rahulolu oma edasist finantsilist olukorda silmas pidades.

Kuidas planeerida rahalisi vahendeid remonditööde teostamiseks?

Rahaliste vahendite planeerimine remonditöödeks võib kohati osutuda üsna pingeliseks ning seda eriti olukorras, kus kõik vajaminevad tööd tuleb teostada väikese eelarve piires. Seetõttu käsitlemegi käesolevas teemapüstituses just neid aspekte, mille rakendamisel on minimaalse eelarve piires remondi tegemine tõenäolisem õnnestuma. Korralik eeltöö on selles kontekstis väga oluline märksõna, sest teadupärast kipub remondi käigus esile kerkima ootamatuid üllatusi, mis kahjuks ei pruugi end rahakotisõbralikust küljest välja näidata.

Selge on see, et väikese eelarve puhul ei saa liialt loota sellele, et erinevad tööd oleks võimalik suures ulatuses sisse osta. Seetõttu on väikese eelarve puhul üheks peamiseks alustalaks hoopis sellised iseloomustavad tegevused nagu isetegemine ning taaskasutus. Soodsad lahendused on samuti need, mis pisikese eelarve piires tööde teostamisele kahtlemata kaasa aitavad. See tähendab, et ehitusmaterjalide valikul tuleb olla paindlik – viimane disain ning tehnoloogiad ei pruugi olla need pidepunktid, millest renoveerimistööde detaile planeerides esimese hooga peaks kinni haarama.

Rahaliste vahendite planeerimise etapis on seega samuti oluline omada tegevuskava. Eelarve koostamise etapis on rangelt soovituslik viia end kurssi erinevate materjalide hindadega. Kõige lihtsam viis on teha seda läbi süstemaatilise hinnauuringu tegemise. Selle õnnestumiseks on vaja paberil paika panna järgmised etapid: kaardistada materjalide vajadus / eelistused, uurida nende saadavust erinevates ehitusmaterjalide müügiga tegelevatest kauplustest ning koostada sellel põhinev hinnaskaala, mille piires vajalikud materjalid endale soetada on võimalik.

Üks väike nipp materjalide arvelt raha säästmiseks – uuri, kas Sinu tutvusringkonnas võiks olla kedagi sellist, kes on seotud ehitusmaterjalide müügiga tegeleva ettevõttega. Kui mitte endal, siis sageli mõnel lähikondlasel on selline inimene tutvusringkonnas olemas ning see annab hea võimaluse paremate hinnapakkumiste saamiseks. Projektimüük, mida ehituskauplused pakuvad, annab sageli võimaluse ka erakliendile teatava hinnasoodustuse saamiseks, mistõttu julgeme väita, et „küsija suu pihta üldiselt ei lööda!“. Loomulikult on eelneva võimaluse puudumise kõrval kasulik planeerida ehitusmaterjalide ost mõnele suuremale kampaaniaperioodile, et mitte maksta asjatult kõrget hinda nende materjalide eest, mida on võimalik kätte saada ka soodsamalt.

Millistelt renoveerimisega seotud töödelt ei tasu liigselt raha kokku hoida?

Teadupärast kulub suur osa remondile planeeritud rahasummast rahvakeeli töörahale, kuid vajalikke ehitusalaseid oskuseid omades, on selle pealt võimalik korralikult säästa. Seetõttu on minimaalse eelarve piires remondi tegemisel igati tervitatav see, kui pereliikmete ja/või sõprade tuttavate teadmisi ja oskusi erinevateks töödeks rakendada. Tutvusringkonnast vajalike oskustega spetsialisti leida on kindlasti rahakotisõbralikum lahendus, eriti juhul kui mõned tegevused saab talgute korras sootuks ilma rahalise kuluta aetud näiteks mõne hilisema vastuteene eest. Heast ideest hoolimata on siingi mõned nüansid, mille puhul ei tohiks ehitustöödes valvsust kaotada.

On rida remondiga seotud ehitustöid, mida mingil juhul ei tohiks jätta oskamatu töömehe meelevalda. Eriti puudutab see teema erinevaid elektriseadeldistega seotud töid, kus igal juhul tuleks leida võimalus kvalifitseeritud spetsialisti palkamiseks. Sama punkti alla võib liigitada ka näiteks plaatimistööd, mis hõlmavad enda alla kulukate ehitusmaterjalidega töötamise. Seega tasub alati meeles pidada, et teatud tööde puhul ei tasu säästmise eesmärgil asjatundmatutele liigset voli töödes anda, sest nii tegutsedes võib rikkuda kallid ehitusmaterjalid ning leida end olukorrast, kus vajalik töö on kõikidest pingutustest hoolimata tegemata või tuleb selle eest tasuda topelt parandustega seonduvalt.

Millised tegevused aitavad vähesema rahakuluga remontimisel hakkama saada?

Erinevad kaasnevad tegevused, mis aitavad remondiga seonduvat soodsamalt lahendada, kuuluvad taaskasutuse valdkonda. Näiteks neil juhtudel, kui remondiga seoses on plaanis uuendada ka mööblit, on sellest palju kasu. Inimesed, kes ei soovi uutele esemetele suuri rahasummasid kulutada, leiavad endale sageli mõne vanema mööblieseme, millele väikese tuuningu läbi uus hingamine anda. Ilmselt ei oska paljud ette kujutada, kui suuri rahasummasid taaskasutuse arvelt on võimalik kokku hoida – seega tasub kasulik nipp endale igal juhul meelde jätta!

Mis puudutab ehitusmaterjalide hankimise valdkonda, siis palju abi võivad tarbijad leida just erinevate lõpumüükide väisamisest. Mitmed erinevad sisustuselemendid nagu tapeedid, värvid, plaadid jms võib leida uskumatult soodsa hinnaga mõne ehituskaupluse lõpumüügi jaoks kujundatud nurgast. Seega ei tasu poes käies alati vaadata riiulites kõige uuemate kollektsioonide poole, mis teadupärast viimast disaini arvesse võttes on hinnastatud kallimalt. 

Väiksemate koguste ostuvajaduse puhul võib seega piisata täiesti sellest, et skoorida endale viimane partii eriti soodsa hinnaga. Mis kõige tähtsam, nii on võimalik aidata kaasa ressursisäästva tarbimise edendamisele, sest viimased jäägid kauplustes ei leia nende kasutust propageerides teed prügisse, vaid leiavad kodu kellegi renoveerimistööde protsessis. Seetõttu on tegemist win-win olukorraga, kus seisev kaup leiab omaniku, kes omakorda taolise tegevusega on andnud omapoolse tugeva panuse minimaalse eelarvega remondi teostamiseks.


Uuri rahastusvõimalust lähemalt aadressil: www.raha24.ee