Laminaatparketi klassid ja toonid

Laminaatparkett on meie kodudes tihedalt kasutatav põrandakatte materjal. Põhjuseid selleks on mitmeid – see parkett on taskukohane ja kergesti hooldatav. Lisaks lai tooni- ning mustrivalik teeb sellest Eestis populaarseima eluruumide põrandakatte, mis leiab laialdast kasutust lisaks kodupõrandatele ka paljudel äripindadel.

Tutvustame alljärgnevalt parketi klasse ja toone. Nii oskad valida sobivaimat põrandakatet kõigi saadaolevate laminaadivõimaluste hulgast.

Laminaatparketi klassid 31-33

Laminaatparketti valides pead esmalt arvestama, kui suur on põrandapinna koormus ruumis, kuhu põrandakate paigaldatakse. Oluline on ka niiskuskindlusega arvestamine. Tuleb arvestada, et laminaatparkett ei sobi kasutamiseks vannitoas ja köögis – pikaajaline kokkupuude veega võib rikkuda laminaadist põrandakatte.

Põranda kulumise kasutuskoormuse määrab kõndimissagedus ning kasutusaktiivsus. Laminaatparketi valimise lihtsustamiseks on kehtestatud rahvusvahelised Logoclic-kasutusklassid (NK).

Kasutusklassid jagunevad järgmiselt:

  • Kasutusklass NK 31 – Ettenähtud ning sobiv kõikide eluruumide põrandatele. Sobib ka intensiisvsema kasutusega eluruumidele ning väiksema kasutusintensiivsuga üldkasutatavate ruumide jaoks nagu hotelli- ning hostelitoad.
  • Kasutusklass NK 32 – Mõeldud keskmise kasutusintensiivsusega eluruumide ning büroo- ning konverentsiruumide põrandakatteks.
  • Kasutusklass NK 33 – Sobib erinevate valdkondade põrandapindadele, sealhulgas kõrge kasutusintensiivsusega ühiskondlikesse ruumidesse.

Alati tasub valida klassi kõrgem laminaatpartkett, kui vaja on. Vähese kasutusega ruumidesse, kuhu soovitatakse klass 31 parketti, tasub võimalusel paigaldada klass 32 parkett. Ning esikusse alati kõrgeim klassi laminaat, sest õuest toovad inimesed välisjalanõudega tuppa liiva ja teisi kivikesi, millega kriimustustele on madalama klassi parkett palju vastuvõtlikum. Siis on kindel, et korra paigaldatud uus põrandakate kestab võimalikult kaua, ning püsib kena.

Viimastel aastale on populaarsust kogunud lukksulundiga parketilauad. Seda tüüpi põrandakatete paigaldamisel ei ole vaja kasutada parketiliimi ning parketilauad kinnituvad ise teineteise külge. Selline omadus teeb laminaatparketi paigaldamise veelgi kiiremaks ning lihtsamaks.

Odavama paigaldus võib tähendada rohkem tööd

Laminaatparketi paigaldamine on lihtne, kuid siingi mängib kvaliteedi tasemel olulist rolli hind. Odavama hinnaklassi laminaatparketil esineb tootmispraaki rohkem ning parketitükid ei sobitu alati nii ideaalselt kokku kui kõrgema klassi toodetel. Paigaldamise käigus tekitavad sellised leiud ebamugavusi ja aeglustavad tööd, rikkudes vahel ka põranda visuaalset välimust.

Odavaima ja vigadega parketi paigaldus võib võtta aega kuni poole kauem, seetõttu tasub kalkuleerida sääst materjalilt, ning odavama materjaliga töötamisel pikeneva tööaja hind.

Alati tasub poes proovida kahte laminaaditükki omavahel ühendada. Saab selgeks, kas selle parketi tükid ühilduvad omavahel sama kiirelt ja täpselt nagu LEGO, või on nende liitmine tülikas ja võtab aega.

Hele põrand, avaram ruum

Nagu eelnevalt mainitud, siis on laminaatparketi toonidevalik piiramatult lai. Siseviimistluses saab teadagi toonidega ruumi visualselt ruumikamaks muuta, lisada avarust ning soojust.

Inspiratsiooni õigete toonide leidmiseks saad ka Homer.ee portaalist, laminaatpõrandatega ruumide galeriist lingil.
Kui soovid, et põrandakatte toon ruumile tajutavat avarust lisaks, siis vali heledama tooniga parkett. Väiksemates ruumides on see praktilisim valik.

Vastupidise efekti saavutab tumedamat tooni põrandakattega, kuid siis peab arvestama, et selline valik võib jätta ametlikuma, isegi süngema mulje, kui tegemist on suure ja avara ruumiga.

Kui olete sobiva laminaatparketi ja teised ehitusmaterjalid välja valinud, saab tööde teostamisega Harjumaa piires aidata Remondifirma.ee.