Leiti giljotiin, mida kasutati Hitleri vaenlaste peade maharaiumiseks

Hitleri giljotiinMüncheni Bayeri Rahvusmuuseumi keldrist toodi avalikkuse ette giljotiin, mida kasutati Hitleri ja natside tegevuse kritiseerijate hukkamiseks, sealhulgas ka Sophie Scholli ja tema venna Hansu pea maharaiumiseks.

Natside kuriteod on pälvinud loomuliku hukkamõistu ning nende tegevuse julmust on korduvalt kajastatud nii mälestustes kui ka intervjuudes. Oleme kuulnud võigastest mahalaskmistest ja gaasikambritest, kuid hiljuti toodi avalikkuse ette veel üks seniteadmata vahend, millega natsid Hiteri suurimaid oponente hukkasid.

Saksamaal Münchenis asuva Bayeri Rahvusmuuseumi keldris asuvast laost leiti giljotiin, mida kasutati noorte ja kangete natsismi kritiseerijate hukkamiseks. Leid on tekitanud diskussiooni ajaloouurijate seas, kas antud vahendit kasutati ka üliõpilaste vastupanugrupi Valge Roos liikmete, sealhulgas Sophie Scholli ja tema venna Hansu peade maharaiumiseks.

Teadolevalt oli Hitler võimutäiuse juurde tõustes lubanud kõik tema tegevuse kritiseerijad hukata ning käskis seepärast kuulsa Prantsuse revolutsiooni eeskjul valmistada 20 giljotiini. 1943. aastal Münchenis toimunud aktsiooni käigus jagasid Sophie Scholl ja tema vend Hans sõjavastaseid lendlehti, mille tõttu nad Gestapo poolt arreteeriti. 22. veebruaril andis natside juhtkond käsu Sophie ja Hans hukata pea maharaiumise läbi. Otsus viidi täide veel samal päeval Stadelheimi vanglas.

Nüüd on aga leiu avalikkuse ette toomise tõttu tõstatunud küsimus, mida giljotiiniga edasi teha. Muuseumi kõneisiku sõnul oli tapariist luku taga seetõttu, et selle eksponeerimine osutuks liiga jõhkraks. Valge Roosi Sihtasutuse esimees Hildegard Kronawitter leiab, et giljotiini tuleks avalikkusele eksponeerida eesmärgiga austada Schollide tegevust sõja ajal. „Me ei saa sellist väärtuslikku mälestust rahva eest peita ja teeselda, et seda ei eksisteerinud,” sõnas Kronawitter.

Vastupidisel seisukohal on aga 89-aastane Franz Josef Müller, kes on viimane elusolev Valge Roosi vastupanuliikumise liige, sõnades: „Giljotiini ei tohi välja panna. Me ei saa luua meelelahutust sellest, mis on seotud vägivaldse surmaga. Pilt Sophiest ja Hansust on sügaval minu mälestustes. Ei möödu päevagi, mil ma neile ei mõtleks.”

Allikad: The Daily Mail, Buchi Ezekwe’s Blog

Pilt: http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/01/12/article-2538178-1A8BF5C600000578-149_306x520.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply