Londonis plaanitakse jalgratturitele rajada uudne raudtee liinidel asetsev liiklusvõrk

LiiklusvõrkLondonis plaanitakse jalgratturite surmade arvu vähendamiseks rajada spetsiaalsed raudteede kohal asetsevad teed, mis on mõeldud kasutamiseks vaid ratturitele. Sellise lahendusega tuli avalikkuse ette Briti arhitekt Sir Norman Foster.

Suurlinnade üheks suurimaks probleemiks on sõidukite rohkuse tõttu tekkivad ummikud. Selle vältimiseks on hakatud suuresti tähelepanu pöörama jalgrataste kasutamisele. Paraku on jalgrattaliikluseks mõeldud teid vähe ning sellest tulenevaid õnnetusi palju.

Londonis on maailmakuulus arhitekt Sir Norman Foster välja tulnud projektiga, mis kannab nime „SkyCycle”. Suure jalgrattasõidu poolehoidjana otsustas ta luua kontseptsiooni, mis katab Suurbritannia pealinna ligi 135 miili ehk 219 kilomeetri pikkuse rattavõrgustikuga. Kuna aga sõiduteede arvelt ei ole võimalik ruumi juurde saada, nägi Foster lahendusena jalgrattateede tõstmist uuele tasandile raudteeliinide peal. Idee on heaks kiitnud ka Londoni linnavalitsus, kuid teostamise osas veel selgust ei ole.

Suurimaks takistuseks jalgrattavõrgustiku rajamisel saab kindlasti olema selleks kuluv summa, sest ainuüksi esimese nelja miili ehk 6,4 kilomeetri pikkuse lõigu väljaehitamine Londoni idaosast läheb maksma üle 220 miljoni naela ehk ligikaudu 264 miljonit eurot. Kogu võrgustiku rajamine toimuks mitmes etapis ning see võtaks aega ligi 20 aastat. Kolmekorruselise maja kõrguse tasandi loomine on aga tunduvalt odavam kui uute maa-aluste teede rajamine. Kümme erinevat liini annaksid võimaluse ühes tunnis liigelda kuni 12 000 jalgratturil ning on välja arvestatud, et teekond töölt koju lüheneks tänu uutele teedele ajaliselt ligi poole tunni võrra.

Teema sellise rattatee rajamiseks tõstatus eriti aktuaalseks pärast seda, kui avaldati käesoleva aasta novembrikuu teave Londonis toimunud rattaõnnetustest autoteedel, kus hukkus kuus ratturit. „Kasutades raudtee kohale rajatavaid jalgratturitele mõeldud trasse, suudame luua autovaba ja maksimaalselt turvalise liiklustee inimestele, kes soovivad kiiresti liigelda,” nentis Sir Norman Foster.

Allikad: www.road.cc, www.architectsjournal.co.uk, www.dailynewsen.co.uk

Pilt: www.whitenationnetwork.com/paper/wp-content/uploads/2013/08/amazingsea3.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply