Lumepuhuri ostujuhend

lumepuhur - kuidas valida?

Eestis kus sajab talvel sageli lund, eelistavad paljud inimesed lumelabidale lumepuhurit. Lume rookimine on raske töö ja see võtab palju aega. Õige lumepuhuriga võib pika, järsu ja laia sissesõidutee kõigest minutitega puhtaks saada. Paljud inimesed leiavad endale kergesti taskukohase variandi, mis võimaldab neil väiksema pingutusega lumest lahti saada. Selleks tuleb saada aru erinevatest lumepuhuri tüüpidest ning nende kõige kasulikematest funktsioonidest.

Lumepuhurite tüübid

Lumepuhurid saab jagada kolme põhikategooriasse: üheastmelised elektrimudelid, üheastmelised bensiinimudelid ja kaheastmelised bensiinimudelid. Kui peamiseks sooviks on heita lund võimalikult kaugele, mis on oluline laiade ja pikkade sissesõiduteede puhul, siis tuleb kasuks teadmine, kui kaugele üks või teine mudel lund visata suudab. Elektrilised lumepuhurid viskavad lund kuni 7,5 meetri kaugusele. Üheastmelised bensiinimootoriga lumepuhurid viskavad lund kuni 10 meetri kaugusele. Kaheastmelised bensiinimootoriga lumepuhurid viskavad lund kuni 15 meetri kaugusele.

Enne lumepuhuri ostmist tuleks arvestada, kui suur ala ära puhastada tuleb ning kui palju lund sinna tavaliselt koguneb. Lisaks sellele tuleks võtta arvesse ka seda, kas lumi on enamasti kerge ja kohev või märg ja raske. Järgnev tabel toob välja elektriliste lumepuhurite, üheastmeliste bensiiniga lumepuhurite ja kaheastmeliste bensiiniga lumepuhurite põhiomadused.

Tüüp

Poolt

Vastu

Üheastmeline elektriline Sobib väikeste sissesõiduteede jaoks
Äärmiselt kerge
Kerge manööverdada
Kompaktne ja lihtne hoiustada
Väga vaikne
Ei vaja kütust
Ei ole vaja mootorit hooldada
Tuleb toime kuni 10 cm paksuse lumega
Tuleb toime ainult kerge, koheva lumega
Tigu puutub maaga kokku ning ei sobi seega kruusateede jaoks
Puhastab korraga ainult 30-45 cm laiuse ala
Ei sobi järskude kallakute jaoks
Toitejuhe piirab liikumisulatust
Üheastmeline bensiiniga Sobib väikese ja keskmise suurusega teede jaoks
Suhteliselt kergekaaluline
Kerge manööverdada
Suhteliselt kompaktne ja lihtne hoiustada
Puhastab korraga 0,50-0,55 m laiuse ala
Saadaval elektriline starter
Tuleb toime kuni 20 cm paksuse lumega
Tuleb toime koheva lumega
Kahetaktiline mootor töötab õli ja bensiini segu pealt
Mootorit tuleb hooldada
Vajab kütust
Ei sobi järskude kallakute jaoks
Ei sobi märja, raske lume jaoks
Ei sobi kruusateede jaoks
Keskmise veojõuga
Kaheastmeline bensiiniga Tigu korjab lume üles ja viskab seda nii, et seda saab turvaliselt kasutada ka kruusateedel
Liigub mootori jõul liikuvatel ratastel
Sobib järskude kallakute jaoks
Tuleb toime märja, raske lumega
Tuleb toime lumega, mis on üle 20 cm paks
Puhastab korraga 0,70-0,75 m laiuse ala
Võimas
Kallis
Kogukas ja raske hoiustada
Väga raske
Mootorit tuleb hooldada

Mida lumepuhurit valides veel silmas pidada

Lumepuhur on suur ost ning seetõttu tuleks kaaluda võimalikult paljusid erinevaid valikuid. Otsi mudelit, mis on valmistatud tugevatest ja vastupidavatest materjalidest. Näiteks käigukast peaks olema valmistatud malmist, et see peaks ajaproovile vastu. Eestis on kõige laiem lumepuhurite valik Hansapostil.

Lumepuhurit valides tuleks arvestada ka rataste suurusega. Suuremad rattad pakuvad üldiselt paremat manööverdamisvõimet ja haakumist. Need on enamasti ka tugevamad ja vastupidavamad ning seetõttu on nende väljavahetamise vajadus palju vähem tõenäolisem.

lumepuhurid võrdlusOtsi lumepuhurit, mille laagritele pääseb kergesti ligi. See muudab hooldamise palju lihtsamaks.

Piirkondades, kus sajab pi01devalt palju lund, tuleks valida lumepuhur, millel on hangelõikurid, mis aitavad kõrgeid hangesid lõigata. Hangelõikurid on enamasti saadaval ainult kaheastmeliste bensiinimudelite jaoks. Põhjalikuma lumepuhurite võrdluse võib leida ka 2014 aasta Tehnikamaailma veebruari numbrist artiklist “Võrdluses 7 lumepuhurit”.

Kokkuvõte

Lumepuhuri valimine võib paista esmapilgul päris keerulise ülesandena. Valides elektrilise, üheastmelise bensiiniga ja kaheastmelise bensiiniga valiku vahel ning vähendades valikuid vastavalt puhastatava ala tüübile, on see tegelikult päris lihtne. Leidub lumepuhureid iga olukorra ja iga eelarve jaoks ning õige lumepuhur muudab asja oluliselt. Rohkem lugemist näiteks Lowes.com lehe lumepuhuri valimis õpetusest.