Mark Khaisman – kunstnik, kelle looming toetub kleeplindile

Mark KhaismanPhiladelphias elav kunstnik Mark Khaisman kasutab enda töödes vaid kahte tööstuslikku materjali. Uskumatuid kunstiteoseid loob kunstnik kleeplindist ja pleksiklaasist.

Kaasaja kunstis on erinevalt sajandeid valitsenud akademistlikest stiilidest lubatud kõik. Kunstnikule on antud vabad käed mõtestada asju lahti nii, kuidas tema soovib ja materjalidega, mis talle meeldivad. Seega pole ime näha mõnel maalil hoopis liiva, tsementi, kokkupressitud karpe, purke ja palju muud. Ameerika Ühendriikides elav Mark Khaisman loob enda kunsti aga kleeplindist.

USAs elav Ukraina päritolu Mark Khaisman on lõpetanud Moskva Arhitektuuriinstituudi. Enda loomingu algusperioodil tegeles kunstnik peamiselt kontseptuaalse arhitektuuriga, kuid alates 2004. aastast kasutab mees installatsioonide loomisel vaid läbipaistvat kleeplinti ning pleksiklaasi. Ainest loomingu jaoks saab mees kunstiajaloost, vanadest filmidest ja fotodest, 20. sajandi propagandistlikust kunstist, aga ka kaasaegsetest luksuslikest tarbekaupadest nagu näiteks Hermes’i Birkini käekotid.

„Minu tööd on kujutised kujutistest. Kõik on seotud äratundmisega – vaataja tunneb ära materjali, mida kasutan, aga samas ka vana pildi uues kuues. Seega on tegemist mälestuste elluäratamisega,” räägib Khaisman. „Teos peab olema minu jaoks täiuslik ja kui see nii pole, siis hävitan enda töö. Teos on valmis vaid siis, kui ma näen, et see mulle tõesti meeldib ning ma ei taha selle kallal enam töötada,” lisab ta.

Khaisman alustab teose loomist valgustatud pleksiklaasist, kuhu hakkab vaheldumisi paigutama läbipaistvat ja pruunikat teipi, luues nendega nii piirjooni, kontraste kui ka varjundeid. Valminud tööd on peamiselt soojades seepiatoonides ning paistavad vaatajale justkui pikslitena. Enda loomingu eest on mees kogunud erinevatelt rahvusvahelistelt võistlustelt arvukaid auhindu.

Näiteid Khaismani loomingust saab näha siit.

Allikad: www.creative-mapping.com, www.complex.com, www.khaismanstudio.com

Pilt: www.betweenmediums.com/wp-content/uploads/2012/03/TesaTapestrongMakingOf+JUNGVONMATT+Germany.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply