Miks noored Eestist lahkuvad?

Eestist lahkumineNoored on üldiselt väga seiklushimulised – kõike tahetakse ise näha, teha ja kogeda ning kui oled noor ja sul ei ole veel maksukoormaid ega perekonda, ei hoia sind justkui miski ühe koha peal kinni.

Väga palju räägitakse, kuidas noored lahkuvad Eestist „parematele jahimaadele” õnne otsima. Väga suur osa suundub välismaale õppima, paljud lähevad tööle. Levinud on pärast keskkooli lõpetamist aastaks aeg maha võtta ja avastada maailma väljaspool kodumaa piire. Kas see aasta jääb ka tavaliselt üheks aastaks või on oht, et mõneks ajaks välismaale sõitnud noor ei puudutagi enam kodumaa pinda?

Paljud noored lahkuvad Eestist kogemuse saamise eesmärgil, olgu selleks siis haridus või maailma avastamine reisimise läbi. On ka neid, keda meelitab kõrgem palk ja paremad elutingimused. Enamjaolt ongi mineku põhjuseks parema töö leidmine ja seeläbi ka enese mugavalt äraelatamine.

Alles tuleviku peale mõtlevaid noori meelitab reeglina mujal pakutav haridus. Eesti ülikoolid võivad küll olla kajastatud edukaimate ülikoolide nimekirjas, kuid see ei taga tingimata laia erialade valikut. Huvitavat ja spetsiifilist eriala ja hariduse kõrget taset tuleb sageli just välismaalt otsima minna.

Kodumaale meelitavad noore inimese jääma kindlasti perekond ja sõbrad, aga kui rahakott kannatab, toiduhinnad tõusevad ja riideidki enam osta ei jaksa, siis ainuüksi perekonnast ja sõpradest enam ei piisa. Püütakse kas või kogu perega mujale õnne ja rahulolu otsima minna.

Välismaal erialasele tööle saanud noori võib koju tagasi meelitada ainult konkurentsivõimeline palk. Kõige lihtsam on tagasi tuua neid noori, kel on küll soov välismaal haridus omandada, kuid kes teavad, et kodumaale naastes ootab neid eest kindel töökoht ja avatud, võimalusterohke tulevik.

Põhiline on Eestist lahkunud noorele näidata, et tal on koht, kuhu tagasi tulla ning võimalus endale Eestis inimväärne elu rajada, võimalus ka siin läbi lüüa. Ainuüksi sellest ei piisa, et meie neid noori siia tahame – noored peavad ka ise tahtma siia tulla ning see soov tuleb arusaamast, et kodumaa hoiab ja väärtustab neid.

Pilt: http://www.flickr.com/photos/55948751@N00/favorites/with/4066976166/lightbox

 

Be the first to comment

Leave a Reply