Pistikhübriid – kas kompromiss traditsioonilise sõiduki ja elektriauto vahel?

Photo by Kindel Media

Pistikhübriide peetakse sageli üleminekutehnoloogiaks, kuna need pakuvad võimalust vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid, tuginedes siiski ka fossiilkütustele. Pistikhübriid on sellist tüüpi hübriidsõiduk, mis ühendab endas sisepõlemismootori elektriakuga. Erinevalt teistest hübriidsõidukitest saab neid lisaks regeneratiivpidurdusele aku laadimiseks pistikupessa ühendada. Pistikhübriididel on tavaliselt väiksem aku kui täiselektrilistel sõidukitel, kuid sisepõlemismootor võimaldab pistikhübriididel omada traditsioonilise auto sõiduulatust ja mitmekülgsust, pakkudes samal ajal elektrisõiduki kasulikkust keskkonnale.

Toome välja ka mõned pistikhübriidide eelised:

Väiksem keskkonnamõju – pistikhübriidid eraldavad vähem kasvuhoonegaase ja saastaineid, kui traditsioonilised sisepõlemismootoriga sõidukid, kuna need suudavad osa või kogu sõiduteekonna ainult elektri abil sõita.

Kütusesäästlikkus – kasutades nii elektrit kui ka bensiini, võivad pistikhübriidid saavutada võrreldes tavaliste sõidukitega oluliselt suurema kütusesäästlikkuse, mis võib aja jooksul kütusekulu märgatavalt kokku hoida.

Parem jõudlus – tänu elektrimootorile pakuvad pistikhübriidid sujuvat ja vaikset sõidukogemust. Lisaks tagab kohene pöördemoment kiire paigalt liikumise, mis muudab sõidukogemuse nauditavamaks.

Laadimise paindlikkus – erinevalt täiselektrilistest sõidukitest ei vaja pistikhübriidid tingimata spetsiaalset laadimisjaama, kuna neid saab laadida tavalisest pistikupesast. See muudab need mugavamaks inimestele, kellel ei pruugi olla juurdepääsu spetsiaalsetele laadimisjaamadele.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et pistikhübriidid pakuvad head kompromissi traditsiooniliste sisepõlemismootoriga sõidukite mugavuse ja paindlikkuse ning elektrisõidukite väiksema keskkonnamõju vahel.