Saladokumentide lekitaja mõisteti 35 aastaks vangi

Saladokumentide lekitajaUSA sõdur Bradley Manningule määrati kolmapäeval kohtuotsusega 35-aastane vanglakaristus saladokumentide lekitamise eest WikiLeaksile. Manning mõisteti juulikuus 20 punkti alusel süüdi muu hulgas spionaažis ja arvutikelmuses. Lisaks vanglakaristusele vabastatakse Manning autult USA sõjaväest ning ta kaotab osa enda teenitud palgast.

Manning palus eelmisel nädalal sõjaväekohtus sooritatud teo eest vabandust, öeldes et on tekitanud kahju enda riigile. „Ma palun andestust, et minu tegevus on teinud kahju inimestele ja Ühendriikidele,” ütles 25-aastane sõjaväelane. „Kuidas küll võisin mina, nooremanalüütik, küll arvata, et ma saan maailma paremaks muuta, eirates kõrgemate võimukandjate otsuseid. Tagasivaates oleksin ma pidanud töötama agressiivsemalt süsteemi sees. Mul oli valikuid ja ma oleksin pidanud neid valikuid kasutama,” kõlas Manningu kõne.

WikiLeaksi asutaja Julian Assange’i arvates oli tema ülestunnistus kolme aasta pikkuse ajupesu tulemus. „Bradley Manningi vabandus oli saadud jõukasutamise tulemusel, kuid õiglases kohtus peaks USA valitsus vabandama hoopis Bradley Manningi ees. Nagu näitavad 100 000 toetusallkirja tema Nobeli rahupreemiale esitamiseks, on ta muutnud maailma paremuse poole. Ta jääb vapruse ja humanitaarõiguste eest võitlemise sümboliks,” teavitas Assange.

Manning edastas 2010. aastal WikiLeaksile suures koguses lahinguraporte ning telegramme. Ta lootis dokumentide lekitamisega tõstatada avaliku debati USA välispoliitika ja sõjategevuse üle.

Allikad: The VergeGizmodoTelegram

Foto: http://img.ibtimes.com/www/data/images/full/2012/12/11/327813.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply