Sierra Leones aitab juhiluba saada liiklusõpiku asemel

Sierra LeoneEestis tuleb juhiloa saamiseks läbida küllaltki põhjalik koolituskursus ja eksamid. Lääne-Aafrikas Sierra Leones on juhiloa taotlejatel koolituskursuse asemel vaja õppida korralikult mängima liiklusteemalist lauamängu.

Autojuhiloa taotlemiseks tuleb Eestis teadaolevalt läbida teooriakursus ja sõidutunnid, millele lisanduvad veel libedasõit ja nüüdsest ka pimedasõit. Eksami eel on kindlasti paljud pinges ning selleks on ka põhjust – oled asjad endale justkui selgeks teinud, kuid tegelikkuses tundub kõik peast pühitud olevat. Kolmanda maailma riikides on olukord suuresti hoopis teistsugusem ning seal võib juhilubade omanikuks saada tunduvalt kergemini kui Eestis.

Kui autod esimest korda linnatänavatele ilmusid, oli juhtidel vaja tõestada vaid seda, et nad suudavad autot juhtida. Eraldi juhiluba kellelgi ei olnud. Autode arvu suurenemisega tekkis aga vajadus liikluse reguleerimiseks. Tänasel päeval peabki inimene seetõttu läbima teooriakursuse, et olla kursis liikluseeskirjade ja märgisüsteemidega.

Aafrikas Sierra Leones, kus lugemisoskus jääb alla 40%, tekib palju liiklusõnnetusi just seetõttu, et juhtidel on jäänud läbimata kursused ja rooli taha istutakse ilma lubadeta. Selleks otsustatigi seal välja tulla lauamänguga, mis õpetab mängimise käigus tulevasi juhte liiklusreegleid mõistma. Eduka mängimise korral on võimalik sooritada test. Lauamäng kannab nime „The Driver’s Way” ning selle käigus veeretavad mängijad täringut, millel on kujutatud fooritulede värvid. Igal lauamängu ruudustikul peatumisel esitatakse mängijale küsimus riigi liiklusseaduse või -märgi kohta. Lauamäng maksab 60 000 leooni ehk umbes 11 eurot ning selle peab endale ostma iga autojuhiloa taotleja. Mängu loojate sõnul peaks see aitama liikluseeskirju selgeks saada eelkõige just neil, kes lugeda ei oska. Mitu korda mängides õpitakse mõistma liiklusmärke ja –seadusi, mis omakorda peaks väidatavalt kaasa tooma liiklusõnnetuste arvu vähenemise.

Möödunud aastal juhtus Sierra Leones 2204 liiklusõnnetust, mille tagajärjel hukkus 380 inimest. Valitsuse poolt tellitud uuringus vastas ligi 65% küsitletutest, et nad polnud kunagi ühtegi liikluseksamit läbinud. Asjaolu muudab eriti veidraks see, et kuigi täringutel on märgitud foorituled, ei ole Sierra Leones tegelikult tänavatel foore ning liiklemine toimub pidevas voolus.

Allikad: www.newsfeed.time.com, www.maailmakool.ee, uk.reuters.com, www.dailymotion.com

Foto: www.timenewsfeed.files.wordpress.com/2013/10/155276632.jpg?w=480&h=320&crop=1

Be the first to comment

Leave a Reply