Teadlased avastasid Suurest kanjonist pikema kuristiku

Teadlased avastasidTeadlased avastasid hiljuti Gröönimaalt jää all peidus oleva kuristiku, mis on pea kaks korda pikem kui USAs asuv Suur kanjon. Kuristiku avastamiseni jõuti NASA IceBridge’i nimelise projekti kaudu.

IceBridge on NASA projekt, mille käigus mõõdetakse lennukilt polaarjää muutusi. Üks osa missioonist on mõõta jää paksust, kasutades selleks vastavat sagedust, mis liigub läbi jää ning põrkab kivimi kokkupuutel tagasi. Hiljem tulemusi uurides avastati kuristik, mis on 740 km pikk ja 790 m sügav. Võrdlusena võib välja tuua Suure kanjoni, mis on 445 km pikk ning sügavaim koht võib küündida kuni 1,8 km sügavusele.

Kanjon arvatakse olevat moodustunud enne kui Gröönimaal jää tekkis. Samuti arvatakse, et 4 miljonit aastat tagasi mängis kanjon tähtat rolli jõena, liigutades vett Gröönimaa keskosast merre. Tänapäeval ei ole võimalik kanjonit palja silmaga näha, sest see on kaetud paksu jääkihiga. Sellegipoolest võib uus avastus troonilt tõugata praeguse maailma pikima kanjoni tiitli.

Allikas: The Verge

Foto: http://images.bwbx.io/cms/2013-02-14/econ_greenland08__01__630x420.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply