Teaduslik läbimurre võib ära hoida 90% vähktõvega seotud surmadest

Vähktõve raviTeadlased on avastanud meetodi, mis võib ära hoida ligikaudu 90% vähktõvega seotud surmadest. Kuna suurema osa vähkkasvajatega seotud surmadest põhjustavad teisesesed haiguskolded, mida praeguste meetoditega ravida ei saa, arendasid analüütikud välja kahe valgu toimel põhineva tehnoloogia, mis aitab vähirakke vereringes efektiivselt hävitada.

Jaanuarikuu alguses avaldatud uurimistöö läbiviimist juhtis Cornelli Ülikooli biomeditsiinitehnika professor Michael King, kes tuvastas uuringu käigus, kuidas nn kaetud leukotsüüdid (ingl The Cancer-specific TNF-related Apoptosis Inducing Ligand ehk TRAIL) vereringes vähirakke hävitavad.

Teadlased leidsid viisi, kuidas juhtida vereringesse valgeid vereliblesid, mis põhjustavad apoptoosi – vähirakkude surma –, hävitades need vereringest täielikult. Kui vähirakud on ümbritsetud valkudega rikastatud valgete verelibledega, on neil võimatu ellu jääda,” lausus professor King.

Avastatud valk ühendatakse sideainega ning lisatakse verre, kus see valgete vereliblede külge kinnitudes suudab panna vähirakud ennast ise tapma – toimub apoptoos ehk kontrollitud raku surm. Sideaine kinnitub samuti valgetele verelibledele ja suudab need vähirakkudega ühendada. Seega saavad valgetest verelibledest kahe valgu toimel väga edukad vähirakkude tapjad.

Laborikatsetes süstiti vähihaigetele hiirtele vereringesse TRAIL-valku, mille tagajärjel vähk sajaprotsendiliselt hävis. Avastatud valk ei kahjusta terveid rakke ning praegu töötavad teadlased uue tehnoloogia arendamise ja täpsete mudelite väljatöötamise kallal, et lõpuks kliinilisi uuringuid ka inimeste peal läbi viia.

Hoolimata sellest, et kirurgia, keemia- ja kiiritusravi osutavad vähkkasvaja ravimisel edukaid tulemusi, väheneb nende efektiivsus suuresti, kui vähk areneb edasi üle terve keha. TRAIL-valgu avastamisega on astutud vähivastases võitluses edasi väga suur samm. Kui uus tehnoloogia osutub edukaks ning laboris loodud täiendavad mudelid osutuvad positiivseks, võib see tulevikus vähiravi efektiivsust märgatavalt suurendada. Patsiendid saaksid harjumuspäraseid ravimeid ning neid ravitaks samade meetodite alusel, kuid lisaks saaksid haiged veel uut vähirakke tapvate valgete vereliblede ravi, mis hoiaks ära vähi metastaasi ehk siirde.

Allikas: The Top Information Post

Pilt: http://i0.wp.com/topinfopost.com/wp-content/uploads/2014/01/MzVjMzhlMmI3NiMvNXVYOHNWc0xndmVpdkZFUmpUNUhscUF4VjdrPS8xMngxMjozMDAweDE4OTYvODQweDUzMC9zMy5hbWF6b25hd3MuY29tL3BvbGljeW1pYy1pbWFnZXMvZTQ4MTc1NWUxZjgxZDk1YzIyNzlmY2I1NmIwMTY1YjJiNjExNGE4ZTRjZGFlOWY0NTBlYzkyNzRhNDlhNzEyOC5qcGc.jpg?resize=660%2C400

Be the first to comment

Leave a Reply