The New Century Global Center – muinasjutt reaalsuses

The New Century Global CenterHiina provintsi Sichuani linnast Chengdust loodetakse tulevikus kujundada üks Hiina modernsemaid linnu. Juba praegu on see linn end ühe hoonega – The New Century Global Center – maailma arhitektuuri ajalukku kirjutanud.

Tänapäeva Hiina on kujunenud juhtivaks riigiks majanduses, kuid lisaks sellele on Hiinast saamas ka üks kaasaegsemaid riike maailmas. Hiina  ei suuda kindlasti lähema 100 aasta jooksul muutuda üdini modernseks oma suuruse tõttu, kuid osad majanduslikult arenenud piirkonnad annavad n-ö silmad ette isegi kaasaja Euroopa ja Ameerika linnadele. Üheks selliseks on Shanghai kõrval kerkimas ka Chengdu linn Sichuani provintsis. Aastaks 2020 loodetakse, et sellest linnast saab midagi sarnast nagu Silicon Valley tehnolinnak USA-s, kuid loomulikult mitu korda suuremalt.
Ühe ehitisega on see linn aga praeguseks ajalukku läinud – maailma suurima pindalaga ehitis The New Century Global Centre. Ehitise pindalaks on veidi enam kui 1 700 000 ruutmeetrit. Hoone laius on 400 meetrit, pikkus 500 meetrit ja kõrgus 100 meetrit. Tegemist on multifunktsionaalse suurehitisega, mis hõlmab endas paljusid erinevaid tasandeid, ruume ja ehitisi. Sellest võite leida nii mitu kõrgetasemelist hotelli, teatri-, kino- ja kontserisaale, kontoriruume, spaasid, restorane ja rohkem kui 400 000 ruutmeetril erinevaid poode ja butiike. Üheks erilisemaks osaks sellest hoonest on aga keskel asuv pompöösne ja kohati isegi uskumatuna tunduv veepark  nimega Paradise Island, mis on imitatsioon ookeani ääres olevast rannast. Kuna Chengdu asub merest ligi 1000 kilomeetri kaugusel, siis on üritatud kõike vähegi sarnaselt luua ookeanirannga. Sissepääsul veeparki annab sellest märku justkui mereäärne lõhn. Sisenedes parki on aga võimalik leida endale meelepärane paik ligi 400 meetri pikkusel liivarannal. Nii-öelda merel (hiigelsuures basseinis) tekitatakse ka spetsiaalseid kunstlaineid nagu ookeanis ning osad kohad on avatud seal ka surfamiseks. Samuti on võimalik nautida ka kunstpäikese all päevitamist. Rannaäärsel on ka palju erinevaid rannabaare. Loomulikult on seal ka palju muid veeatraktsioone. Mere tunnetuse tekitamiseks on megasuure basseini seinale rajatud enam kui 150 meetri laiune LED-ekraan, kus päevasel ajal kuvatakse merelist temaatikat – päikesetõusust -loojanguni, õhtuti aga on võimalik ekraanil näidata filme või isegi pidada kontserte.
Ühesõnaga, seal on rohkem asju, mida tavainimene võib endale ette kujutada, seetõttu on seda hoonet soovitatav oma silmaga ise vaatama minna. Külastajatele avati 3 aastat ehitatud hoone 1. juulist 2013.
Lähitulevikus on valmimas ka suurhoone vastu tulev suur kaasaegse kunsti keskus, mis koos The New Century Global Centeri ja nende vahele jääva purskkaevudega pargiga moodustavad ühise ansambli. See suurejooneline hoonestu ei jää kindlasti aga viimaseks ning Chengdust kui ühest uuest modernsest keskusest kuuleme tulevikus kindlasti veelgi.

Allikad: en.wikipedia.org, www.youtube.com, www.dni.ru, www.gizmag.com

Foto: www.news.com.au

Be the first to comment

Leave a Reply