Trovandid ehk Rumeenia „kasvavad” kivid

Rumeenia kasvavad kividLoodus on imeline ja vahel ka müstiline. Üheks eriliseks nähtuseks on Rumeenias leiduvad trovandid. Tegemist on nn kasvavate kividega, mis kuuluvad ka UNESCO kaitse alla.

Rumeenias Valcea maakonnas asub koht, millesarnast on raske leida. Nimelt leiduvad kohalikus külas ebatavalised ja müstilised trovandid, milles kohalikud elanikud usuvad elu kihavat.

Trovant on geoloogiline termin, mis tähendab kivistunud liiva. Trovandid on kivid, mille sisemus on välja kujunenud kerakujuliste kihtidena ning mis tekkisid seismilise aktiivsuse ehk maavärinate tagajärjel. Väidetavalt tekkis esimene trovant ligi 6 miljonit aastat tagasi.

Kivide erilisus peitub asjaolus, et kokkupuutel veega hakkavad kivid kasvama. Tugeva saju järel võib kivi kasvada 6-8st millimeetrist kuni 10 meetri suuruseks. Kõik kivid on erineva suuruse ja kujuga ning põnev on asja juures veel see, et lisaks kasvamisele muudavad kivid ka enda asukohta.

Teadlaste arvates toimub selline kivide kasvamine seetõttu, et need sisaldavad mineraalsoolasid. Kui kivi pind saab märjaks, tekivad keemilised reaktsioonid, mis panevad kivi kasvama. Küll ei oska teadlased aga seletada kivide liikumist ning asjaolu, mis teeb trovandid sarnaseks juurtega – kivi pooleks lõigates võib näha samasuguseid kasvujooni nagu puudel.

Eripära tõttu on kivid saanud turistide suure huvi osaliseks ning ebatavalised geoloogilised sünnitised on nüüd ka UNESCO kaitse all.

Allikad: HoaxOrFact.com, CureZone.org, Mysterious All

Pilt: http://s1.hubimg.com/u/4314464_f520.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply