Tudengist ettevõtja loodud hüdrofoobne särk lööb maailmas laineid

Hüdrofoobne särkNoor tudengist ettevõtja leiutas hüdrofoobse ehk vedelikku tõrjuva kanga, mis takistab riide märgumist ning määrdumist.

20-aastane tudengist ettevõtja Aamir Patel arendas välja hüdrofoobsest kangast vedelikke tõrjuva särgi. Väljanägemiselt on särk justkui tavaline poes müüdav t-särk, kuid olemuselt loob see justkui takistuse, mis ei lase särgil määrduda ega märjaks saada.

Uue tehnoloogiaga loodud kangas on polüestrist, millele on õrna kihina lisatud räniosakesi, mis seovad omavahel kiud ning loovad õhukaitsebarjääri, mis ei lase riidel märjaks saada. Seega on t-särk vastupidav nii higi ja erinevate vedelike vastu, aga ka vihma- ning tuulekindel. Kirjeldatud kanga eeliseks on veel asjaolu, et see ei lase mikroobidel ega bakteritel kasvada ning seetõttu pole sellest kangast rõivaid vaja pesta nii sageli kui tavapesu.

Tegelikult pole sellises lähenemises midagi uut, sest sarnase ideega on üritatud välja tulla varemgi. Nii on üks tuntumaid leiutisi näiteks NeverWet kaitseriie, mille vedelikku tõrjuvad omadused kaovad küll juba pärast esimest pesukorda. Just see kontseptsioon viis aga Aamir Pateli ideeni luua uus ning veelgi võimsam hüdrofoobne kangas. Noormehe sõnul kulub tema leiutatud kanga tõrjuvate omaduste kadumiseks ligi 80 pesukorda.

Kuna uue tehnoloogilise kiu tootmine nõuab palju tööd, on ka särgi hind küllaltki kõrgeks kujunenud. Ühe särgi eest tuleb välja käia orienteeruvalt 40 USA dollarit. Särke on saadaval pea kõikides suurustes ning esimesed eksemplarid saadetakse tellijatele laiali juba käesoleva aasta maikuus.

Allikad: CNET, The Daily Mail, KickStarter

Pilthttp://www.digitaltrends.com/wp-content/uploads/2013/12/Silic-hydrophobic-shirt.png

Be the first to comment

Leave a Reply