Unenäod on osa meie kõigi unest – mõned mäletavad neid, mõned mitte. Neuroteadlased usuvad, et enamik unenägudest näeb inimene just REM-unestaadiumis, mis moodustab kokku umbes 20-30% inimese uneajast. Selle aja jooksul näeb inimene keskmiselt 3-6 unenägu, mis võivad kesta mõned minutid või lausa paarkümmend minutit kokku.
Unenägudes nähtut on aegade jooksul püütud seletada ja populaarseks on muutunud unenägude seletaja. Oluline on märkida, et tüüpilised unenägude seletajad ei põhine teaduslikule informatsioonile. Teaduslikult ei ole seletatud see, et inimesed näevad unes enda või maailma tulevikku ette.
Teadlased arvavad, et unenäod on tavalised mäluprotsessid, mis meie ajus toimuvad ja need võivad olla aju signaalidest tulenevad tõlgendused jms.
Samuti on levinud unenäod (näiteks karu unenäos), mis peegeldavad reaalseid situatsioone inimese elust ja/või tunnetest, seetõttu võivad paljud inimesed, kes elevad üle pingelist aega ja on stressis, kogeda õudusunenägusid.
Unenägude esinemist ja selle seost inimese emotsioonide ja tegevustega uurivad erinevad teadlased, kuid täpseid vastuseid ühe või teise esinemise seletamiseks ei saa kindlalt kinnitada.