Väike generaator – kas midagi mulle?

Väike generaator koju ei ole mõeldud vaid neile, kes elavad üksikul saarel või sügavas metsalaanes. Tegu on masinaga, mis võiks olla igaks juhuks olemas palju rohkemates kodudes nendeks tundideks, kui tabab elektrikatkestus – ennetamaks sügavkülmikus oleva toiduvaru ülessulamist, kindlat temperatuuri vajavate koduloomade heaolu tagamiseks või ka lihtsalt igapäevaeluga jätkamiseks. 

Kui väike generaator on piisavalt võimas?

Mida suurem maja, seda rohkem elektrit on vaja, sest elektritoitel seadmeid on lihtsalt rohkem. Koduseks kasutamiseks on kuni 10kW väike generaator tavaliselt täiesti piisav. Kui on vaja vaadata võimsamaid, peab seda sammu hoolikalt kaaluma, sest hinnad tõusevad märkimisväärselt. 

Täpsema vastuse, milline generaator soetada, saad teada, kui arvutad kokku tarbitava maksimumvõimsuse. Arvestama ei pea õnneks kõikide kodus olevate elektriseadmetega. Elektrikatkestuste ajaks soetatud väike generaator ei pea katma tavalist elektritarbimist sajaprotsendiliselt. Selle perioodi saab mööda saada telerit vaatamata ning pesu pesemata. Küll peab aga arvestama külmiku, pumba ja pliidiga. Kui keegi pereliikmetest kasutab elektrit tarbivaid meditsiinilisi seadmeid, ära unusta nende elektrivajadust sisse arvutamast!

Kes elab piirkonnas, kus laiaulatusliku elektrikatkestuse korral võib elektrivarustuse taastamine võtta mitmeid päevi, kui mitte lausa nädala jagu, peab tõenäoliselt investeerima võimsamasse generaatorisse, et igapäevaeluga võimalikult sujuvalt jätkata. 

Mõtle läbi vajalikud lisad

AVR ehk pingestabilisaator võiks generaatoril olemas olla või tasub see juurde osta, et tundlikumaid seadmeid kaitsta. Kes tahab generaatorit kasutada pidevalt (regulaarselt vähemalt 4-5h päevas), võiks kaaluda jahutussüsteemiga mudeli soetamist. See on küll kallim, ent vähendab oluliselt ülekuumenemise ohtu ja sellega kaasnevaid riske.

Kaasavõetava elektrigeneraatoriga saab elektri tuua ka suvilasse, matkale, ehitusplatsile ning mujalegi, kus majapidamiselekter puudub, ent vajadus on olemas. Seega võib üks väike generaator olla tõeliselt mitmekülgne abimees.

Kas bensiini- või diiselmootor?

Kütusepaagi suurus sõltub sellest, mis on eeldatav kasutusaeg. Selleks on vajalik teada, et kui toimub elektrikatkestus, siis kas elektri toimima saamine on pigem tundide või päevade küsimus. Uude kohta kolides saad vajalikku infot uurida naabritelt, kellel on tõenäoliselt kogemus olemas. Väiksemad elektrigeneraatorid töötavad ühe paagitäie kütusega tavaliselt 3 kuni 4 tundi. Ja siis on veel ka kütuseliigi küsimus.

Bensiinimootoriga väike generaator tahab rohkem kütust, kuid generaator ise on odavam. Bensiinigeneraator on hea mõte, kui elektrit on vaja lühemaks ajaks ning suuremas mahus. Diiselgeneraatori hooldusvajadus on küll väiksem, ent algne väljaminek on suurem. Samas, diiselgeneraator on ka lärmakam.

Millele veel tähelepanu pöörata?

Kodutarbijatele on oluliseks näitajaks generaatori müratase. Lihtne tõsiasi, et mida võimsam generaator, seda rohkem on ka müra. Kui tahad võimsat mudelit aga madalat mürataset, pead tõenäoliselt natuke rohkem maksma. Hea hinnaga ning kvaliteetsed väikesed generaatorid leiab usaldusväärse edasimüüja, näiteks Kaup24 e-poest.Kui on juba valida kahe generaatori vahel, on targem eelistada võimsamat mudelit. Selliselt valmistud tulevikuks, kus elektrivajadus võib uute seadmete ostuga suureneda. Lisaks ei tohiks generaator kogu aeg töötada täisvõimsusega ehk teatud hulk varu on lausa hädavajalik. Õigesti valitud ning korrektselt hooldatud elektrigeneraator võib töötada paarkümmend aastat või kauemgi! Ehk tegu on tõeliselt pikaajalise investeeringuga. Seegi võiks julgustada mitte valima esimest ettejuhtuvat ja kõige odavamat lahendust.