Vaseliin ei pruugi olla nii ohutu kui arvatakse

VaseliinEnda meditsiinikappi vaadates leiad sealt kindlasti purgi vaseliini. Kas vaseliin on tõesti imerohi või mis veel tähtsam, kas see ikka on nii ohutu, kui seni arvanud oled?

Mis on vaseliin?

Vaseliini põhikomponent on nafta rafineerimise tulemus ja naftatööstuse kõrvalsaadus, mis ei ole sugugi keskkonnasõbralik. 19. sajandi keskpaigas välja töötatud vaseliini kasutatakse peaaegu kõige ravimiseks – alustades kuiva nahaga ja lõpetades mähkmetest tingitud lööbega.

Miks see võib ohtlik olla?

Kuigi üldiselt peetakse vaseliini ohutuks, võib see mingil määral siiski kantserogeenseid ehk vähki tekitavaid aineid sisaldada. New Yorgis resideeruv dermatoloog Dr Alan Dattner ütles, et kuigi vaseliinist on arvatavasti kõik kahjulikud koostisosad eemaldatud, võivad mõned neist olla kantserogeensed. Ta lisas, et vaseliini agregaatolek võib muutuda ning kasutaja ei pruugi seetõttu teada, kui toksiline see tegelikult on.

Vaseliin tekitab ainult tunde, et see niisutab nahka. Tegelikult see ainult ummistab ja lämmatab poore. Vaseliin tõrjub vett ning tekitab niiskuse lahkumise takistamiseks nahale nii-öelda müüri, kuivatades poorid ja hoides eemal õhu ja niiskuse. Vaseliini on selle paksuse tõttu ka raske nahalt eemaldada.

Inimesed, kes kannatavad rosaatsea või ägeda akne all, peaksid vaseliinist täielikult eemale hoidma. Need, kes määrivad talvel vaseliini ninale, peaksid mõtlema sellele, et kui vaseliin satub kopsudesse, võib see kutsuda esile kopsude paistetuse.

Miks seda kasutatakse?

Vaseliin on odav ja kiire moodus kuiva naha pehmendamiseks. Mineraalse õlina see ei niisuta nahka, vaid hoiab niiskust naha sees. Kui pesed ennast seebiga, siis lõhud osa naha kaitsekihist. Õigesti kasutatuna aitab vaseliin seda kaitsekihti taastada. Oluline on aru saada, kuidas sinu nahk vaseliinile reageerib, enne kui muuta see osaks enda ilurutiinist.

Millega vaseliini asendada?

Ära arva, et pead pehme nahaga hüvasti jätma, kui otsustad vaseliinist hoiduda. Head alternatiivsed tooted on need, mis sisaldavad mesilasvaha, kookosõli, oliiviõli ja pähkli- või kakaovõid.

Allikas: Huffington Post

Fotohttp://makeuptrish.files.wordpress.com/2011/05/vaseline.jpg

 

Be the first to comment

Leave a Reply