Virmaliste valgus

Virmaliste valgusVirmaliste nägemine on jahmatamapanev ja müstiline kogemus. Virmalisi on kõige sagedamini näha hilissügisel ning talvel ja varakevadel. Kõige paremini sobivad virmaliste vaatlemiseks oktoober, veebruar ja märts. Virmaliste sagedus on suurim ajavahemikul õhtul kella 18st hommikul kella üheni.

Olge kannatlik

Virmaliste nägemisest unistades tasub meeles pidada, et vaatleja näeb neid vaid looduse armust. Virmalistele meeldib peitust mängida. Virmaliste jälgimine kujuneb tihti köieveoks vaatleja kannatlikkuse ja virmaliste enda vahel.Viibige virmalisterohkes piirkonnas vähemalt nädal või pigem kaks ning teie kannatus saab tasutud – kui just kohalikud ilmastikuolud teie vaatevälja äkitselt pilvedega ei piira.

Öine vikerkaar

Vahel ilmuvad virmalised korraga, tantsiskledes üle taeva oranžides, lillades, rohelistes ja päikeseloojangut meenutavates punastest toonides. Teinekord moodustavad virmalised taevasse lihtsalt arvutiekraanilt tuttavat rohelist tooni kardinad või käänulise valgusriba. Virmalised ei ole kunagi kaks korda täpselt ühesugused.

Elav legend

Võib-olla ei olegi üllatav, et virmaliste vaatemängust on alguse saanud sama palju legende kui on neid näinud inimesi.Virmaliste sümboleid kujutatakse saamide šamanistlikel trummidel. Sellel loodusnähtusel on saami keeles mitmeid eri nimesid. Seda tuntakse näiteks nime all „Guovssahas”, mis tähendab valgust, mida on võimalik kuulda. Saamid seostasid virmalisi traditsiooniliselt heliga.

Viikingite ajastul peeti virmalisi sõdalasneitsite valküüride turvisteks, mis peegeldasid taevasse veidrat hubisevat valgust. Jaapani legendi järgi toob lapse eostamine virmaliste all head õnne.

Plahvatused

Tegelikkus, ehkki mitte nii poeetiline, on sama muljetavaldav. Virmalised sünnivad päikesest. Suurte plahvatuste ja loidete ajal lendab päikesest avakosmosesse hiiglaslikes kogustes osakesi.

Nendest osakestest koosnevad pilved lendavad läbi kosmose kiirustel, mis varieeruvad 300 kilomeetrist sekundis 1000 kilomeetrini sekundis. Osakesed hakkavad maa atmosfääri gaasidega kokku põrgates hõõguma ja tekitavad fantastilise värvide vaatemängu.

Allikas: http://www.norra.ee/Travel/Virmaliste-valgus/

Foto: http://www.norra.ee/FileCache/PageFiles/316040/Northern_lights_650x400.jpg/width_650.height_3

Be the first to comment

Leave a Reply