Kasvuhoone – taas tõusev trend

kasvuhooned

Toidu kasvatamine on olnud ajalooliselt oluline meie esivanemate seas, kindlasti on ka kõigil vanavanemaid või vanemaid, kes ka oma aias maitsetaimi ja juurvilju suvisel ajal kasvatavad. Toidu ise kasvatamine ei ole ammugi enam vaid vanemate/vanavanemate seas populaarne – üha enam hoolivad ka noored puhtast toorainest ja on hakanud enda toidulaua jaoks toorainet ise kasvatama.
Linna piirkondades on lausa tõusuteel kodanikele mõeldud ühisaiad ehk kogukonna aiad, kus endale meelepäraseid saadusi kasvatada ja tarbida. Kogukonna aiad on tõusuteel nii Tartu kui Tallinna erinevates piirkondades ja moodustamas ühe tähtsamat rolli piirkonnas elavate inimeste jaoks pakkudes peale taimede kasvatamise võimaluse ja erinevaid harimisvõimalusi permakultuuri ja/või aianduse teemadel üldiselt.
Kõik, kes omavad linnas, ees- või maal koduaeda saavad aga toorainet ise kasvatada. Taimede kasvamise periood on Eestis suhteliselt lühikene jäädes umbes 4-5 kuu pikkuseks. Samuti on parasvöötme merelisele kliimale iseloomulik suhteliselt muutlik suvi, mistõttu ei ole igal aastal tagatud just kõige parem saak. Viimase aga korvab kasvuhoone, mis annab võimaluse soojanõudlike taimede kasvatamiseks.

Millised on kasvuhoone eelised?

kasvuhooneRääkimata puhtast toorainest ja tihtipeale sõltuvust tekitavast tegevusest pakub ise kasvatamine palju erinevaid võimalusi ja eeliseid.

Kasvuhoone toimib teada tuntud kasvuhoone efekti põhiselt ehk see laseb päikese kiirtel siseneda kasvuhoonesse, kus see muutub soojusenergiaks tõstes keskkonna temperatuuri ja hoides soojust ruumi sees. See annab ideaalsed tingimused eksootiliste viljade kasvatamiseks, nagu näiteks viinamarjade, arbuusi jms. Lisaks tavapärastele kurkidele, tomatitele ja erinevatele maitsetaimedele (basiilik, tüümian jne) loob kasvuhoone kasvamiseks soodsad tingimused.

Toiduainete ise kasvatamine säästab ka sinu rahakotti ja annab võimaluse kasvatatud saagi säilitamiseks talve perioodiks, mis garanteerib hea tooraine ka külmal ajal.
Ennekõike aga saad sa ise taimede kasvatamisel olla kindel, et toit on puhas, kvaliteetne ja tervislik!

Millist kasvuhoonet valida?

Kuidas valida kasvuhoonet ja mida selleks tähele panna – anname sulle head soovitused, mida enne kasvuhoone ostu või ehitamist läbi mõelda.
Lihtsustatult öeldes on olemas kolme tüüpi kasvuhooneid: minikasvuhoone; keskmise suurusega ja suur kasvuhoone.
Minikasvuhoone on mõeldud lillepeenrale lisamiseks, et kiirendada taimede idanemist ja kasvamist. Seetõttu on need peamiselt varakevadel kasutamiseks. Minikasvuhoonete eeliseks on see, et neid on võimalik liigutada ja kasutada erinevate lillepeenarde juures. Minikasvuhoone on tihtipeale valmistatud alumiiniumist ja kaetud polükarbonaadiga, selle suurus jääb umbes 0,5m2 juurde.
Keskmise suurusega kasvuhoone – ideaalne lahendus väike aiapidajale. Keskmise suurusega kasvuhoone täidab kõik sinu soovid, et kasvatada endale ja perekonnale maitsvaid saaduseid. Lisaks kasutatakse selliseid kasvuhooneid ka taimede algseks kasvatamiseks, et need seejärel ümber istutada aeda.
Suured kasvuhooned – kasvuhoone professionaalile! Ideaalne taimede kasvatamiseks müügiks või lihtsalt suurema koguse kasvatamiseks. Tihtipeale on need kasvuhooned erinevate lisavõimalustega, näiteks reguleeritavate riiulitega, mida on võimalik vajadusel juurde lisada või ära võtta.
Kui sul on välja valitud soovitud kasvuhoone tüüplahendus, siis tasub hoolikalt uurida selle vastupidavust, selleks viie ennast kurssi klaas- ja plastik-katte ning karkassi materjalide eeliste ning puudustega.
Kasvuhoone karkass on enamasti valmistatud kas alumiiniumist, terasest, puidust või plastikust.
Alumiinium on omaduselt kerge ja vastupidav metall, mistõttu on ka sellest valmistatud kasvuhooned vastupidavad ja roostevabad. Lisaks oma keemilistele omadustele on alumiinium karkass pikaajalise vastupidavusega ja seega ka üks populaarsemaid valikuid inimeste seas.
Teras-karkass on alati tsingitud ja väga vastupidavad ja tugevad. Kuna teras on nii tugev, siis raami materjal on minimaalne ja seega jääb kasvuhoonel rohkem läbipaistvat pinda, mis on kaetud plastiku või klaasiga. See omakorda suurendab ka soojushulka, mis kasvuhoonesse jõuab. Teras on omadustelt raske, mis tagab kindlustunde äärmuslike ilmastikuolude korral, kuid muudab kasvuhoone ülespaneku keerulisemaks.
Plastik on populaarne valik, kuna on odav ja taskukohane. Plastik karkassi puhul tuleb aga meeles pidada seda, et see ei ole nii vastupidav pikaajaliste tugevate tuulte või paduvihmade puhul.
Puit – enamasti on ise valmistatud kasvuhooned ehitatud puidust. Puit on vastupidav ja esteetiliselt hea valik. Tähelepanu tuleb pöörata selle mädanemise ohule liigniisketes tingimustes.

Kolmandaks, kasvuhoone kate – klaas või plastik? Mõlemad materjalid toimivad samalaadselt – lasevad soojusel kasvuhoonesse sisse ja püüavad seda säilitada antud keskkonnas.
Karastatud klaasi eeliseks on vastupidavus ilmastikule ja ka ööpäevastele/aastaringsetele temperatuuri kõikumistele, mis on ülimalt oluline Eesti kliima juures. Veelgi parem valik on fiiberklaasist kasvuhooned, mis hoiab kasvuhoones soojust mitmeid kordi efektiivsemalt kui klaas. Fiiberklaasi puuduseks on aga materjali muutumine ajapikku määrdunuks – kollakaks ja/või söövitatuks. Kolmas variant on soetada kasvuhoone, mis on polükarbonaat-kilest, mida on võimalik soetada erinevate kihtidega. Polükarbonaat on levinud ja kõrgkvaliteetne valik, kuid vaatamata sellele ei pea see nii hästi kui klasskate.

Kasvuhoone soetamisel tuleb investeerida kvaliteeti ja vastupidavusse, eriti Eesti ilmastikku silmas pidades. Suur valik kasvuhooneid ja nende lisatarvikuid on saadaval Hansaposti e-poes.